Svjetski dan svjesnosti o autizmu: Budimo prijatelji i razumimo bolje
Svake godine 2. aprila obilježava se Svjetski dan svjesnosti o autizmu. To je dan kada učimo o autizmu i kako možemo pomoći osobama koje ga imaju. Ovaj dan proglasili su Ujedinjeni narodi 2007. godine, a cilj mu je potaknuti ljude da budu ljubazni, puni razumijevanja i podrške.
Što je autizam?
Autizam je stanje zbog kojeg neke osobe teže komuniciraju i povezuju se s drugima. Neke osobe s autizmom vole ponavljati određene radnje, ne vole glasne zvukove ili gužve, a ponekad teško izražavaju svoje osjećaje. No, svaka osoba s autizmom je posebna i ima svoje talente i interese!
Kako obilježavamo ovaj dan?
Na ovaj dan mnogi ljudi nose plavu boju jer ona simbolizira autizam. Održavaju se razne aktivnosti – razgovori, crtanje, gledanje filmova i učenje o tome kako biti dobar prijatelj osobama s autizmom. Mnogi poznati spomenici u svijetu budu osvijetljeni plavom bojom kako bi podsjetili ljude na važnost razumijevanja.
U našoj školi predhodnih dana su organizovane radionice za učenike u cilju podizanja svijesti i razumjevanju osoba sa autizmom. Kroz razgovor, igru i kreativne aktivnosti, učenici su učili o autizmu, važnosti prihvatanja i međusobnog razumijevanja.
Kao završni dio obilježavanja, učenici su izradili panou na hamer papiru, prenoseći poruke podrške i prijateljstva.
Kako možemo pomoći?
Važno je biti ljubazan i strpljiv prema svima, uključujući osobe s autizmom. Možemo ih podržati tako da ih ne isključujemo iz igre, slušamo ih i pokazujemo im da ih prihvaćamo onakvima kakvi jesu. Male geste poput osmijeha i lijepih riječi mogu im puno značiti!
Svjetski dan svjesnosti o autizmu podsjeća nas koliko je važno da svi budemo prijatelji jedni drugima i da svijet učinimo ljepšim mjestom za sve!
Svi smo različiti, ali svi zaslužujemo poštovanje i ljubav!
(Mirza Aljić, defektolog)