Učenici naše škole su u petak, 29. maja, realizirali tradicionalnu manifestaciju „Šetnja za mir“, kojom su, devetu godinu zaredom, poslali poruke mira, slobode, multikulturalnosti, zajedništva, tolerancije i važnosti zaustavljanja sukoba i ratova u svijetu.
Kolona učenika i nastavnika prošetala je kroz našu mjesnu zajednicu, uz zaustavljanje kod Spomen-obilježja šehidima i poginulim borcima iz perioda 1992–1995. godine, koji su položili svoje živote za odbranu mira i slobode u našoj domovini. Na prostoru Spomen-obilježja učenici su izveli prigodan program uz recitacije, prozne radove i pjesme posvećene miru. Njihova želja i poruka upućena cijelom svijetu bila je jasna – mir nema alternativu.
Okupljanje učenika započelo je ispred školske zgrade u podnevnim satima, odakle su krenuli noseći transparente s porukama mira, slobode i tolerancije među ljudima te pjevajući pjesme o miru.
Transparente su učenici sami osmislili i izradili tokom školskih radionica. Svoje poruke, pjesme i likovne radove izložili su na panoima u holu škole.
Učenici su, predvođeni svojim učiteljicama i nastavnicima, krenuli u mirnu šetnju našom mjesnom zajednicom. Tokom šetnje prolaznici su sa simpatijama posmatrali kolonu djece koja je pjesmom, parolama i porukama, na simboličan način, širila svijest o značaju mira i međusobnog poštovanja.
Posebno emotivan trenutak bio je kada su učenici ispred Spomen-obilježja šehidima i poginulim borcima otpjevali pjesmu posvećenu miru te recitovali stihove koje su sami napisali – kao znak nade za svijet u kojem svi ljudi žive slobodno, bez straha i nasilja.
Učenici su tom prilikom odali počast našim borcima koji su dali svoje živote za slobodu i mir koje danas uživamo u Bosni i Hercegovini te položili cvijeće na Spomen-obilježje.
Ova aktivnost bila je prilika da se učenici ne samo podsjete na važnost mira, već i da uče kako biti nosioci pozitivnih promjena u svom okruženju. Nastavnici su ovu šetnju iskoristili i kao podršku odgojno-obrazovnim ciljevima – njegovanju empatije, nenasilne komunikacije i uvažavanja različitosti.
Na kraju šetnje svi učesnici vratili su se u školsko dvorište. Događaj je završen porukom koju su svi zajedno izgovorili:
„MIR JE U NAŠIM RUKAMA!“
Ovom manifestacijom učenici su poslali poruke mira, slobode i poštovanja drugog i drugačijeg, sa željom da svijet bude bolje i ljepše mjesto za život svih ljudi, a naročito djece i mladih.
U realizaciji manifestacije „Šetnja za mir“ učestvovali su učenici I-a, V-a, V-b i V-c odjeljenja, kao i učenici sedmog i devetog razreda sa svojim učiteljicama i nastavnicima.